Matcha, Matcha, Matcha!
O Matcha čaji ste už určite niečo počuli. Prišiel boom, kedy je viac skloňovaná ako akýkoľvek iný čaj. Pre tých, čo sa s ním ešte nestretli – ide o druh japonského zeleného čaju v netradičnej forme, práškovej.Nie je to však nejaký instantný prášok, ale veľmi jemne mletý zelený čaj (pôvodne) vysokej kvality z Japonska, ktorý je špeciálne pestovaný tak, aby obsahoval vysoké hodnoty niektorých aminokyselín. A to najmä v zahraničí často zmieňovanému EGCG - epigalokatechín galát, ktorý má najsilnejší antioxidačný účinok v čaji a jeden z najsilnejších vôbec. Vďaka tomu pomáha v prevencii ale aj v ťažších štádiách chorôb, ktoré si vyžadujú antioxidačnú aktivitu (čo je väčšina z nich).
AKO SA MATCHA VYRÁBA?
Základnou surovinou na výrobu Matche je medziprodukt Tencha. Tencha je tvorená lístkami čajovníka, ktoré boli počas rastu tienené a po zbere prešli základnými procesmi spracovania zeleného čaju, t.j. zavädnutie, zastavenie oxidácie teplom a dosušenie. Neprechádza bežnou fázou rolovania, teda formovania listu, ako všetky ostatné zelené čaje, a preto jej lístky nie sú zvinuté, ale rovné ako vločky. Následne sú zbavené všetkých neželaných častí (stopiek a žilnatín), ktoré by narúšali jeho finálnu jemnosť a namleté na jemný prášok s veľkosťou len 5-10 mikrónov (tisícin milimetra). V tomto štádiu už hovoríme o Matchi ako takej.
MATCHA a HISTÓRIA
Práškový čaj sa používal bežne ako liek na mnohé choroby už počas dynastie Song (960 – 1279 n.l.). V 13. storočí japonský budhistický mních Eisai čaj používal najmä na uľahčenie meditácie a rozšíril pitie práškového čaju aj medzi bežný ľud. V 16. storočí sa zdokonalil japonského čajový obrad, nazývaný sado a lebo chanoyu, a nikdy nebolo iného čaju než Matche, ktorý v ňom hral hlavnú úlohu.
MATCHA a VÝŽIVA
Matcha má vysoký obsah L-theanínu vďaka tieneniu čajovníka, kedy dochádza k jeho nahromaďovaniu v lístkoch čaju vďaka nedostatku slnečného žiarenia. L-Theanín spôsobuje, že sa budete napriek dávke povzbudzujúceho kofeínu (teínu) cítiť uvoľnene. Energia vám tiež vydrží dlhšie – môžu za to taníny, ktoré naviažu kofeín a ten sa uvoľnuje do tela postupne počas trávenia, nie naraz ako pri káve.
Okrem tejto aminokyseliny obsahuje aj mnohonásobne viac vitamínov než bežné potravinové doplnky, ktoré majú zároveň oveľa vyššiu vstrebateľnosť (nie všetky vitamíny, ktoré zjete alebo vypijete, vaše telo skutočne prijme). Má tiež najvyššiu ORAC hodnotu (Oxygen Radical Absorbing Capacity – antioxidačná schopnosť) t.j. schopnosť pohlcovať voľné radikály, ktoré majú na svedomí narúšanie zdravia našich buniek a sú základom väčšiny chorôb. Pohybuje sa na úrovni 1400 – 1700/gram podľa kvality. Pre porovnanie, goji má hodnotu 253, grepfruit 105, acai bobule 60.
VYUŽITIE MATCHE
Tradičná obradová Matcha má zaujímavú prípravu. Šľahá sa ručne pomocou bambusovej metličky chasen v chawane, keramickej miske so správnym tvarom. Výsledný čaj má silné trávové tóny a prenikavú tmavozelenú farbu. Z Matche si môžete pripraviť nielen čaj, dá sa rôzne zakomponovať do jedál, studenej či teplej kuchyne, sladkostí, jogurtov a pečenia. Našou najznámejšou fajnotou z Matche sú cookies a ľadový Matcha drink, ktorý ste už iste ochutnali ;)