MASALA - Jesenný čajový šál
S príchodom jesene nastáva čas zahriať sa niečím tekutým a teplým. Hoci pitie pravých čajov zažíva svoje výslnie na jar a počas leta, keď sú zbery najčerstvejšie, môžeme si ich dopriať aj počas chladnejšieho obdobia.Z pravých čajových druhov sú ideálne čierne čaje a pu-ehry, menej odporúčaný je zelený čaj, ktorý telo ochladzuje – takže jedine, ak vám je naozaj teplo :) Okrem šálky teplého čaju si môžete počas jesene vychutnávať pohodlie svojho domova bez nudy. Prečítajte si tipy, čo robiť doma počas jesene, nás zaujala kapitola ako vyrobiť sviečku.
Do popredia sa však dostávajú iné čajové alternatívy – tzv. nečaje – koreninové, mliečne a bylinkové čaje. Hoci ja nie som človek, ktorý by si na zimné doobedie dokázal odpustiť šálku prvozberového voňavého Darjeelingu alebo Nepálu, rada sa zahrejem obľúbenou indickou Masalou alebo sladkým hustým tureckým Sahlepom. Rovnako ideálne do zimného a sychravého počasia sú aj ajurvédske zmesi korenia, Tibetský čaj s konopnými semienkami a bylinkové zmesi.
Najpopulárnejším zimným čajom v Čarovni je rozhodne indický (ajurvédsky) čaj Masala. Už ste o nej určite počuli a možno aj pili na viacerých miestach, a tak ste si všimli, že nechutí všade rovnako. Je to preto, že masala znamená v indickom jazyku zmes korenia, no nehovorí presne ktoré druhy v nej musia byť, ani v akom pomere, preto sa tento čaj líši od miesta k miestu podľa toho, z akej zmesi korenia ho pripravia. Táto zmes sa nazýva Yogi korenie a zvyčajne obsahuje zázvor, škoricu, fenikel, šafrán, klinčeky, čierne korenie, kardamón, muškátový oriešok, badián... možností je veľa. Názov Yogi nesie po jogínovi Yogi Bhajan z Indie, ktorý ho z v pol. 20. st. priniesol do Ameriky, kde vyučoval jógu.
My si naše Yogi korenie pre Čarovnícke pobočky „miešame“ sami. Vytvorili sme si zloženie a pomer korenín, ktoré nám chuťovo lahodí a veľmi si ho obľúbili aj naši zákazníci. Neraz počujem, že lepšiu masalu ešte nepili (čo nás veľmi teší:). Kľúčom k dokonalej Masale však nie je len Yogi korenie. Nevyhnutnou súčasťou je čierny čaj, ktorý dodá intenzívnu tmavú chuť, preto je ideálne použiť silný Assám, jednoduchý a lacný indický čierny čaj spracovaný metódou CTC (crushing, tearing, curling), vďaka čomu uvoľní v mlieku množstvo chuti a jeho trpkosť sa mliečnou chuťou úplne potlačí. Na záver niečo sladké a energické – med alebo iné sladidlo a čaj je hotový. Pripraviť si ju so mnou môžete aj vy!
Aké sú vaše obľúbené čaje na jeseň? Ukážte nám ich! Uverejnite príspevok s vašim obľúbeným čajom na Instagrame do konca decembra, označte nás (@barovnacarovna a #barovňasúťaž) a niekoľkých z vás odmeníme balíčkom výborných čerstvých čajov, masaly a aj čajovým kurzom!
Pre 1-2 osoby (cca 500 ml) budeme potrebovať:
- 2 PL Yogi korenia
- 1 PL Assámu C.T.C.
- 350 ml mlieka (môžete použiť aj rastlinné, no najlepšia je s kravským 3,5%)
- Vodu 350 ml
- Med, cukor alebo iné sladidlo
Postup: Do kastrólika si dáme 2 poriadne polievkové lyžice Masaly (cca 12 g) a jednu polievkovú lyžicu indického čierneho čaju Assám (cca 6 g). Zalejeme 350 ml vriacej vody. Necháme povariť 5 – 15 min (podľa želanej pikantnosti – čím viac ju varíme, tým je korenistejšia). Potom prilejeme 350 ml studeného mlieka a necháme zovrieť. Odstavíme, necháme aspoň 20 min postáť, zlejeme cez sitko a dochutíme medom alebo cukrom.