Pu-erh - druh čaju, metóda, mesto aj oblasť.
Isto ste už počuli o slove pu-erh v spojení s čajom - toto zvláštne slovo v sebe ukrýva viacej významov. Okrem konkrétneho druhu čaju aj metódu spracovania čajových lístkov, mesto čínskej provincie Yunnan a jeho širšie okolie.So slovom pu-erh si každý, kto už pil tento druh čaju spája zemitosť, istý spôsob zatuchnutosti a čudných pachov. Je na tom veru niečo pravdy. Čajový nálev tmavej farby pripomína vlhkú chaty, alebo vôňu machov a lišajníkov vo vlhkom lese. Vďačí za to spracovaniu čajových lístkov, ktoré jedine pri tomto druhu čaju podliehajú fermentácií, čiže pôsobeniu mikroorganizmov za prítomnosti tepla a vlhkosti.
ČAJ TYPU PU-EHR
Pu-erh, pu-ehr, puér alebo jednoducho puer je druh čaju, ktorý môžeme považovať za najstarší druh čaju na svete. Čajové lístky sa po zbere nechajú zavädnúť, formujú sa a vyhrievajú v kovových nádobách, až sa napokon väčšina z nich lisuje do foriem rôznych tvarov (tehličky, placky, guličky, hniezda) a nechávajú sa v miestnostiach s vyššou vlhkosťou a teplotou postfermentovať aj niekoľko rokov či desaťročí. To už ale hovoríme o archívnom pu-erhi, ktorý sa môže hodnotou šplhať aj na niekoľko tisíc eur. Základom takéhoto čaju ale májú byť lístky čajovníkov z oblasti Yunnan v juhovýchodnej provincii Číny, ktorej je síce hlavné mesto Kunming, ale najznámejším je určite menšie mestečko Pu-er. Niektoré môžu byť aj tisíc rokov staré a majú vysoku hodnotu, podobne ako čaj, ktorý z nich vznikne - označuje sa ako "Gu Shu" - čaj zo starých čajovníkov. Je dokázané štúdiou národnej univerzity Kyungpook v Kórei, že má vyšši obsah antioxidantov a aminokyselín než pu-erh z kultivovaných čajovníkov. Práve táto oblasť je bohatá na prirodzene rastúce čajovníky, ktoré neboli umelo vysádzané, a tak môžu dorastať do veľkosti stromov vysokých aj 20 metrov.
NIE JE PU-ERH AKO PU-ERH: SHU A SHENG PU-ERH
Ako s každým čajom, nie je každý pu-erh čaj rovnakej kvality. Všetko to závisí od zbieraných lístkov, spracovania, spôsobe fermentovania a archivácie. Podľa toho akým spôsobom sa necháva pu-erh fermentovať ho označujeme za sheng alebo shu pu-erh. Shu pu-erh je tzv. mladší pu-erh, alebo čierny pu-erh. Vznikol len v 70. rokoch minulého storočia ako reakcia na neustále sa zvyšujúci dopyt po sheng pu-erhi, ktorého výroba trvá omnoho dlhšie. Procces fermenácie je urýchlený pridaním mikroorganizmov a udržiavaním vlhkého prostredia v kopách čajových lístkov počas niekoľkých mesiacov. Až potom sa shu pu-reh lisuje do foriem a je prakticky hotový.
Sheng pu-erh (alebo tiež svetlý, či zelený pu-erh) ale procesom fermentácie prechádza prirodzene oveľa dlhšiu dobu a pomalšie, už v lisovanej forme. Tmavnutie lístkov je oveľa pomalšie a chuť je omnoho menej "zatuchnutá a zemitá", ako pri čiernom pu-erhi. Podľa štúdií sú však oba druhy pu-erhu zdraviu veľmi prospešné, hoci každý obsahuje iné druhy a množstvá zdraviu prospešných látok.
DETOXIKAČNÝ ČAJ ALEBO TZV. ČÍNSKY PENICILÍN
Pu-erh obsahuje množstvo antioxidantov z kategórie polyfenolov. Konkrétne zelený pu-erh najmä polyfenoly typu katechínu EG - epigaokatechín, epigalokatechín galát, ale aj theaflavíny ako theogallín, kyselinu gallovú a thearubigíny, ktoré nájdeme aj vo víne. Oba druhy majú vďaka týmto zlúčenínám schopnosť zlepšovať nám imunitu, odolávať vírusových aj bateriálnym chorobám, zlepšovať nám metabolizmus (nielen tukov), napomáhať tráveniu a čisteniu tráviaceho traktu aj mikroflóry. Štúdia národnej Univerzity na Taiwane potvrdila, že pu-erh slúži aj ako prevencia proti zubnému kameňu, pomáha liečiť žalúdočné problémy a vredy, zlepšuje mikroflóru čriev, zvyšuje hustotu kostí a chráni aj proti UV žiareniu. Nedávno v súvislosti s pandémiou niekoľko taiwanských inštitútov a univerzít spoločne študovalo aktivitu látok (theaflavínov) v čiernom čaj a pu-erhi a zistili, že práve tento druh čaju spomedzi všetkých druhov najviac pomáha v boji proti aktuálnemu šíreniu vírusových ochorení – inhibuje (zastavuje) enzýmy, ktoré sú zodpovedné za množenie vírusových buniek koronavírusov. Môžeme teda s istotou povedať, že pravidelné pitie pu-erhu nám môže pomôcť zostať zdravý aj v týchto náročných časoch.
AKO SI PRIPRAVIŤ ČAJ TYPU PU-EHR
Lístky lisovaného pu-erhu je pred prípravou potrebné uvoľniť - pri jemne lisovaných formách to ide ľahko len za pomocou rúk, no pri väčšine strojmi lisovaných foriem odporúčame použiť nôž na pu-erh a tácku na pu-erh. Odporúčame použiť čajník so vstavaným sitkom alebo gaiwan, v ktorých si môžeme čaj opakovane zalievať tradičnou metódou gong fu cha. na každých 100ml objemu použijeme 3g čaju. Zalievame 100°C vodou pri čiernom a 90-95°C pri zelenom pu-erhi. Lúhujeme 45s a postupne s každým ďalším nálevom čaj lúhoavnia predlžujeme. Ak sa chcete pozrieť, ako vyzerá tradičná priprava, urobili sme pre vás video.
Tak príjemné pu-erhovanie a v prípade otázok sa na nás neváhajte obrátiť :)
kúpiť pu-erh
zdroje:
https://www.researchgate.net/publication/284584277_Pu-erh_Tea_Its_Manufacturing_and_Health_Benefits