Ako si kúpiť kvalitný čaj?
Ako nájsť v takom širokom čajovom trhu kvalitu? Skutočne platí, že každý sypaný čaj je aj kvalitný čaj? Na tieto otázky si odpovieme v dnešnom článku o kvalite čaju.Od sáčkového čaju sa za ostatné roky prešlo na pitie čaju sypaného. Z mnohých strán počujem stále tú istú odpoveď na otázku Aký čaj piješ?
- Ja len sypaný, ten je kvalitný.
Neviem kedy sa začala šíriť domnienka, že sypaný čaj ju nutne kvalitná voľba. Totiž ono to tak nemusí vôbec byť. To, že je čaj sypaný, ešte vôbec neznamená, že je kvalitný. Môže byť rovnako nekvalitný ako čaj v sáčku. Čo si teda treba pri výbere čaju všímať? Ako sa nenechať oklamať a kúpiť si skutočne dobrý a kvalitný čaj?
Základom je čerstvosť
Prvý, azda najdôležitejší faktor je čerstvosť čaju, čiže rok a obdobie, v ktorom bol daný čaj zbieraný a následne spracovaný (prvý zber/first flush, druhý zber/second flush atď), platí to pri všetkých pravých čajoch okrem pu-erhu. Čaj sa zbiera 2 až 4x do roka podľa ročných období. Prvé zbery zvyknú byť najexkluzívnejšie, najkvalitnejšie a najvyhľadávanejšie. Čerstvým čajom nazývame čaje tohtoročné, t.j. z posledného jarného zberu. Ak si čaj kupujeme v decembri, všetky čaje zbierané od jari daného roku sú čerstvé. Pri nákupe sa teda vždy spýtajte, kedy bol čaj zbieraný, resp. aký je starý. Ak vám na otázku nevedia odpovedať, čerstvý čaj to pravdepodobne nebude, pretože medzi čajomilmi je táto informácia dôležitá a zakladá sa najmä na nej.
Celistvosť čajového listu
Čajové lístky z čajovníka sa po zbere a spracovaní kvalitatívne triedia podľa celistvosti listu, teda podľa toho ako je zachovaná štruktúra listu, či ide o kvalitnejšie lístky (z koncových častí vetvičiek, tzv. tipsy) alebo o menej kvalitné. Najkvalitnejšie sú čaje obsahujúce celé čajové lístky, t.j. celolistové. Okrem nich poznáme aj čaje zlomkové, ktoré tiež môžu byť veľmi kvalitné. Nižšia celistvosť listu – drťové a prachové čaje sa používajú výlučne na plnenie lacnejších čajových sáčkov. Vďaka tomu, že sú balené v uzatvorenom „sáčkovom filtri“ ich môžeme lúhovať, inak by sme mali v čaji kopu čajovej usadeniny a prachu). Vďaka maličkým čiastočkam lístkov sa voda rýchlo zafarbí, čo je opäť očný klam pre zákazníka, a čaj získa silnú chuť veľmi rýchlo (ale tiež rýchlo zhorkne).
Potvrdené: polypropylén v čajových sáčkoch
Nielenže sú sáčkové čaje menej kvalitné, čajové sáčky obsahujú okrem papiera aj plasty, ktoré si s radosťou lúhujeme v horúcej vode a s chuťou popíjame. Dnes je to už všeobecne známy fakt, no mnohí jeho nebezpečenstvo ignorujú. Potvrdil to napr. aj článok, ktorý sa mnohých veľkých výrobcov čaju pýtal, čím lepia papierové sáčky. Odpoveď je jasná - najväčší u nás známy výrobcovia čajov Twinnings aj Dilmah ich lepia polypropylénom (PP).
Sáčkovým čajom sa preto určite vyhnite, pokiaľ vám záleží na vašom zdraví. Všetko čo robíte sa od vás učia aj vaše deti a vaši blízki, preto si treba dať záležať na tom, čo robíme my, ak chceme dbať aj na ich zdravie. Pitie čaju zo sáčkových čajov je len zvyk, železná košela, ale veľmi ľahko a jednoducho sa ho dá zbaviť. A radi vám v tom pomôžeme.
Arómy, farbivá a prímesy v čajových zmesiach
Okrem pravého čaju z čajovníka sa medzi sypanými čajmi vo veľkom predávajú aj rôzne čajové zmesi obsahujúce sušené plody, bylinky, koreniny, oriešky a pod. Práve tieto zmesi sú však veľmi často doplnené o umelé arómy a farbivá, aby sa zintenzívnila ich chuť a farba a zalahodilo sa tak zmyslom i oku. Ide však veľakrát o umeliny neprírodného pôvodu, ktorým by sme sa mali vyvarovať. Vždy si skontrolujte zloženie daného čaju a ak sú tam arómy, hoci aj prírodné, nekupujte si ich. Je to akýsi vylepšovák nekvalitného čaju, takže zdraviu dobre nerobíte a plytváte peniazmi.
Verte profesionálom vo vašom okolí
Najlepšie je kupovať si čaj od človeka, ktorému môžete dôverovať. Preto sa skúste spýtať sa niekoho skúseného v čajovaní, aby vám odporučil, kde a aký čaj kúpiť. Ak nikoho nepoznáte, spýtajte sa v odporúčanej čajovni vo vašom okolí. Ak sú skúsení, radi vám poradia. Tak ako u nás v Čajovni alebo v Barovni!
V Barovni môžete ochutnať rôzne varianty napríklad zeleného čaju predtým, ako si ho kúpite. A keď si jeden z čajov vyberiete, máte ochutnávku celkom zdarma. Nekupujete mačku vo vreci a naučíte sa priamo u nás ako si ho pripraviť. Navyše má vernostný program na kúpu čaju, ktorý vás odmení čajom podľa vášho výberu!
Záver? Vyhľadávajte čerstvý, tohtoročný, najlepšie celolistový čaj v poctivých čajovniach, ktoré vás svojou dlhoročnou čajovou tradíciou pravdepodobne nesklamú. Ak chcete čajovú zmes, overte si, že neobsahuje umelé arómy. Nechajte si poradiť, prípadne si vypýtajte vzorky čaju, správna čajovňa s tým nebude mať problém. Ideálne je si čaj pred jeho zakúpením nechať urobiť a budete si istý, že ste si skutočne vybrali správne. Veľa dobrého čaju vám prajem, priatelia!