Ako si kúpiť kvalitný čaj II.
Kvalitný čaj nepotrebuje luxusnú krabičku, ani žiarivý obal. Dôležité je, aby sme na čaj mohli nahliadnuť, ovoňať ho a prípadne ochutnať. Predajca čaju by mal byť skúsený odborník a vedieť jasne poradiť.ZAMERAJME SA NA INFORMÁCIE OD PREDAJCU ČAJU - ZBER, PÔVOD, CHUŤ, PRÍPRAVA ČAJU
Každý kvalitný čaj väčšinou predáva niekto, kto sa do čaju vyzná, inak by asi do kvality čaju neinvestoval. Vie, že čerstvosť je základným predpokladom kvalitného čaju, a preto pozná informácie o zbere čajov. Spýtajte sa predajcu, z ktorých zberov a akého roku čaj pochádza, prípadne o aký kultivar (odrodu) čajovníka ide. Dbajte na kúpu čerstvých čajov z daného roku, rozhodne nie staršie ako dva roky. Zelený čaj starne najrýchlejšie, ten si určite doprajte čo najčerstvejší. Pri pu-erhi samozrejme pravidlo čerstvosti neplatí.
Spýtajme sa predajcu na prípravu čaju - teplotu, množstvo čaju, dĺžku lúhovania. Či je vhodná viacnálevová príprava opakovaným zalievaním čaju, alebo ide o jednoduchší čaj ktorý znesie len jedno zaliatie. Ak je čaj viacnálevový, ide o čaj lepší a celistvejší. Môžeme si z neho pripraviť viac nálevov - teda viackrát vylúhovať ten istý čaj, čo je aj ekonomicky prínosné, aj zdraviu prospešné, lebo ide o čaj kvalitnejší, takže má aj väčší prínos pre naše zdravie a telo. Nemali by sme na dobrom čaji šetriť, ak nechceme šetriť na svojom zdraví. Antioxidanty v čaji, taníny, polyfenoly, minerály, teín - to všetko sa na našom zdraví pri pravidelnom pití čaju ukáže. Budete vitálnejší, zdravší a vaše chute sa budú prehlbovať, pretože vďaka jemnejšej chuti čaju (v porovnaní s espressom či sýtenými nápojmi) sa vám vaše chuťové bunky obnovia a budú chute cítiť intenzívnejšie.
NENECHAJME SA OBALAMUTIŤ VÔŇAMI
Pri kúpe čaju ovoniavajme, no nechcime cítiť konkrétne vône ako pri kúpe sprchového gélu. Nechcime chuť vanilky, pretože je jasné, že to bude len umelá aróma. Nechcime ovocný čaj zo sušeného ovocia, to si dajme čerstvé, zrelé, domáce ovocie. Ovocný čaj sa zásadne nebude skladať z kvalitného čaju a bude dovoňaný umelými arómami, prípadne dofarbený farbivami, aby zakamufloval prázdnosť, ktorú nám nekvalitné čaje poskytujú. Chcime sviežosť s tónmi čerstvosti, náznakmi citrusových tónov, alebo vegetálnych tónov, alebo zemitých ši smotanových, prípadne jemné tóny kvetov (nie ako v parfumérií). Vtedy je čaj prirodzene voňavý, má príjemnú rôznorodú čajovú vôňu, ktorú častokrát nevieme presne definovať. Ale čo cítiť je, že ide o čaj čerstvý a kvalitný, lebo za vôňu vďačí svojej čerstvosti (daný rok) a kvalite - správnemu postupu spracovania a výberu jednodlivých čajových lístkov.
VŠÍMAJME SI VZHĽAD LISTU
Ak chceme z čaju dostať čo najviac, mohli by sme ho podrviť... ale bol by strašne silný a trpký! Vlastne by sme si ho vôbec neužili. Iba keby sme ho prebili citrónom a cukrom. Ak chceme z čaju dostať čo najviac, chceme naopak, aby boli lístky pravého čaju celistvé - nie prachové, nie drťové, ale rôzne špirálky, alebo ihlice, prípadne zvinuté do guličiek. Celistvý list nám umožní čaj lúhovať opakovane a uvoľní len tie chute, ktoré nám sú príjemné - teda nie trpkosť, horkosť alebo kyslosť. To sa nám mohlo stať pri lúhovaní čajových sáčkov, kde sa dávajú väčšinou "pozametané omrvinky" čajových lístkov. Ak neveríte, presvedčte sa v našom videu na Youtube, kde sme pre vás porovnali rovako drahý SÁČKOVÝ ČAJ s našim rovnako drahým CHUN MEE, jednoduchým zeleným čínskym čajom.
Na zdravie a na dobrý čaj (a ak sa vám článok páči, podporte nás stlačením "páči sa mi to" nižšie :)!