Zelený čaj - najznámejší druh čaju. No poznáme ho vlastne?
Všetci poznáme zelený čaj. Všetci sme už pili zelený čaj. Ale poznáme ho skutočne? Vieme, aký je v ňom rozdiel oproti čiernemu čaju? Veď pochádzajú z jednej rastliny, z čajovníka, Camelia Sinensis. Tak čo je v nich iné?Zelený čaj rovnako ako čierny čaj, biely čaj, žltý čaj a tiež oolong (nazývaný aj polozelený alebo modrozelnýčaj), pu-ehr a červený čaj pochádzajú z jednej a tej istej rastliny.
A som si istá, že táto správa minimálne polovicu z vás práve prekvapila! Vôbec sa tomu nečudujem, veď v čajovom sortimente bežného obchodu nájdeme maximálne "zelený čaj" a "čierny čaj" a ostatné sú už vlastne nečaje, lebo sú to buď bylinky, alebo zmesi kvetov, prípadne umelých aróm a farbív, aby sa nám zapáčili a zavoňali už z krabičky na pulte. No kvalitný pravý čaj by mal voňať úplne inak! A bude voňať jedine vtedy, ak bude ČERSTVÝ - takže teraz druhá otázka:
Dátum výroby čaju - pozeráte naň, keď ho kupujete?
Nie? No pravdepodobne by ste darmo pátrali. Ak nájdete na krabičke nejaký dátum, bude to dátum balenia čaju do sáčku, ale nie dátum, kedy čaj vlastne vyrobili (tj zozbierali z kríkov a spracovali). Takže môžete piť kľudne aj 10-ročný čaj. Lebo čaj má "výhodu" - nepokazí sa ako chlieb, nesplesnivie. Lebo je suchý. Vlhkosť suchého listu je nižšia ako 1%. Ale to neznamená, že neoxiduje, a že všetko to dobré, to, prečo sa o ňom hovorí ako o "najzdravšom nápoji sveta", "nápoj mladosti", "nekonečnej energie a zdravia" nie je v každom jednom akomkoľvek zelenom čaji. V článkoch vám len povedia, aké má zelený čaj (všeobecne) neskutočné "benefity".
No má to PODMIENKU: Musí byť čerstvý. A kvalitný. - Prečo?
A teraz sa dostaneme k jadru zeleného čaju. Zelený čaj je najmenej spracovaný spomedzi všetkých čajových druhov. Prechádza najmenším počtom štádií spracovania čaju (koho zaujímajú presné štádiá spracovania, v linku je to prehľadne rozpísané). Znamená to, že ako jediný zo všetkych čajov je "neoxidovaný" (resp. "nefermentovaný", podľa terminológie***) a to je presný opak (ortodoxného) čierneho čaju, ktorý je 100% oxidovaný (takže v ňom došlo k premene všetkých látok istého druh na iné látky - o chémií viac neskôr v inom článku). Vynechanie štádia oxidácie v zelenom čaji spôsobuje, že obsahuje obrovské množstvo aminokyselín a antioxidantov, ktoré zostali vo svojom nenarušenom stave - presne tie antioxidanty, ktoré nám pomáhajú udržiavať naše bunky mladé, pretože bojujú proti "voľným radikálom", ktoré naše bunky napádajú a zabíjajú ich (či už ide o bunky na povrchu kože pre krásu, alebo bunky tráviaceho traktu, ktoré veľmi potrebujeme mať funkčné a zdravé). Pomôžu im jedine antioxidanty! A voľných radikálov je v dnešnej dobe veľmi veľa (zlé ovzdušie, oxidatívny - teda nezdravý - stres, spracované potraviny s množstvom hydrgénovaných tukov, cukru atď.). Lenže! Tieto molekuly nedokážu (ako všetko) žiť večne a ich životnosť je krátka.
Zelený čaj starne spomedzi všetkých druhov najrýchlejšie.
Nenechávajte si ho preto na poličke na okrasu, ale vypite ho čo najskôr, aby sa vám všetky dôležité látky pre váš zdravý život a krásu dostali do tela. A najmä, venujte pozornosť čerstvosti. Nekupujte si čaj, o ktorom vám nevedia povedať, z ktorého roku a zberu je. Znamená to, že na to nedbajú ani oni. Každý, kto má čerstvý čaj (z daného roku, nemal by sa piť starší) vám to bude chcieť povedať! Potom už len si ho pripraviť tak, aby vám chutil. Najmä použite správnu vodu a teplotu vody - viac o správnom lúhovaní v našom článku. Ak vás zaujímajú množstvá čaju, objemy a teploty, postup prípravy čaju nájdete tu.
Verím, že vám článok pomohol zorientovať sa v zelenom čaji a pochopiť niektoré dôležité a základné súvislosti medzi čajom a jeho čerstvosťou. Ak sa vám článok páčil, môžete ho zdielať a pomôcť priateľom piť lepší a kvalitnejší čaj. Prajem vám tie najchutnejšie chvíle so zeleným čajom, napríklad u nás v čajovni :)