Gaiwan, čajník, shiboridashi, kyusu, varné sklo - V čom si lúhovať čaj?
Ako si vybrať spomedzi typov čajníkov alebo nádob na lúhovanie čaju? Na čo nám slúži kalabasa a prečo je gaiwan najuniverzálnejšia pomôcka sa dozviete v článku.e logické, že bez lúhovania si čaj nepripravíme - V čom je ale najlepšie ho vylúhovať a od čoho výber vhodného to závisí? Kedy máme viacero možností a kedy by sme určite mali vybrať práve jednu konkrétnu možnosť? Môžem jeden čajník používať na lúhovanie všetkého? To všetko sa dnes dozviete.
NAJJEDNODUCHŠIA CESTA? VARNÉ SKLO A SITKO.
V prípade akéhokoľvek čaju si môžem zvoliť najjednoduchšiu a najlacnejšiu variantu: použiť jednoduché varné sklo alebo keramickú nádobu (určite nie plastové ani nerezové nádoby, ktoré pokazia chuť čaju) a sitko. Obyčajné sklo by vám ľahko puklo, určite to neriskujte. Zvoľte si tepluvzdorné, borosilikátové sklo. V tomto prípade je dôležité spomenúť aj pomer lúhovaného čaju a objem vody (teploty vody podľa druhu čaju nájdete tu). V Európe stále vládne tzv. "západný typ" prípravy čaju - t.j. menšie množstvo čaju (2 g) na dosť veľký objem vody (na každých 180 ml vody). Podľa rôznych múdrych kníh, ktoré sú v našej zbierke (Karl Valter - Vše o čaji a The Story of Tea - Heiss) je to ideálny pomer na dosiahnutie najlepšej chute. Príklad: u nás je pri jednoduchej príprave čaju zaužívané lúhovať v klasickom varnom skle 6 g pravého čaju v 450 ml filtrovanej vody. Pravý čaj, ak je kvalitný, si môžete opakovane zaliať takto ešte jedenkrát. Rooibos, maté a iné nečaje však vyžadujú min. dvoj-trojnásobné množstvo. Bylinkám a napr. konopnému čaju zase stačia len 3 gramy. Výhoda je, že sklo sa dá dokonale vyčistiť a nenapáchne, takže si v tej istej nádobe môžete pripravovať naozaj akýkoľvek druh čaju. Čajomila alebo človeka, ktorého čaj začne baviť a nepije ho už len pre kofeín alebo zahriatie, však takáto príprava rýchlo omrzí. Vtedy prichádza na rad tradičný spôsob prípravy!
KYUSU A GAIWAN - NAJUNIVERZÁLNEJŠÍ POMOCNÍK NA LÚHOVANIE
Gaiwan je náš favorit pre takmer akýkoľvek čaj. Takmer preto, že japonské zelené čaje sú kvôli svojim tenučkým, ihlicovito zrolovaným lístkom samostatná kategória, na ktorú treba jemné cedidlo - a to sa nachádza v Kyusu čajníkoch (tzv. vtáčia konvička) so zaujímavou typickou rúčkou a nezameniteľným tvarom. Ak obľubujete nekonečné umami, sladkosť a zelenú sviežosť čerstvých prvých zberov japonských zelených čajov, rozhodne si zadovážte kyusu čajník.
Na všetko ostatné môžete použiť gaiwan - skladá sa z tanieriku, okrúhlej nádoby tulipánového tvaru bez uška a viečka, ktoré vyzerá ako okrúhle, ale v skutočnosti má z jednej strany trošku elipsový tvar, čo umožňuje pri zlievaní čaju vytvoriť štrbinku, cez ktorú nám neuniknú lístky. Vďaka spodnému tanieriku sa pri cedení čaju nepopálite. Na kvalitné celolistové čaje je to ideál, pretože ho kúpite už za 13€. Na gaiwan sa trošku podobá shiboridashi, avšak býva zväčša nižší, vyrobený z keramiky a má vyrezané drážky, ktoré slúžia ako sitko. Nevytvárame teda štrbinu pomocou viečka, manipulácia je jednoduchšia. V oboch prípadoch používame cca 4 g pravého čaju na 100 ml vody a zalievame mnohokrát. Viac o tradičnej príprave, teplotách, časaoch a postupe v našom článku.
ČO JE TO YIXING?
Yixing je oblasť v provincii Jiangsu vo východnej Číne, odkiaľ pochádza hlina, z ktorej sa čajníky vyrábajú. Môže mať rôznu farbu podľa obsahu minerálov, od červenkasto hnedej až po zelenkavo-pieskovú. Je pevná a odolná, výborne drží teplo a vydrží vám pri správnom zaobchádzaní celý život. Yixing čajník máva vstavané keramické sitko z menších či väčších dierok a odjakživa sa odporúča najmä na prípravu oolongov, šampanského medzi druhmi čaju, ale skvele poslúži aj na prípravu zeleného čaju, puehru a čierneho čaju. Interaguje s minerálmi vody a do svojich pórov vsakuje arómu a chuť čaju. Preto sa neodporúča pripravovať si v jednom yixing čajníku viacero druhov čaju, ale mať jeden čajník na každý čajový druh. Avšak ak ste zarytý milovník pu-erhu, oolongu, alebo čierneho čaju, vôbec vám to prekážať nebude. Práve naopak. Tak dobrý čaj si v inom čajníku nepripravíte.
KALABASA LEN NA MATÉ
Kalabasa je tradičná "drevená" nádoba, ktorá pochádza z rastliny podobnej tekvici a nazýva sa aj indická uhorka. Oreže sa a keď stvrdne a vyschne, zmení sa na tvrdú, dreveno vyzerajúcu nádobu. Zvonku sa zvykne farbiť rôznymi farbami a vnútorná dužina sa vydlabe. Slúži len na prípravu maté, ktoré sa v Južnej Amerike pije tak bežne ako u nás káva. Výhodou je rýchla príprava a žiadne prelievanie a cedenie. Maté si v kalabase viete opakovane zalievať a vďaka kovovej slamke bombile so vstavaným sitkom nemusíte nič cediť. Viac o maté a kalabase sa dočítate v článku tu.
Vybrať si správnu možnosť na prípravu čaju teda vôbec nemusí byť náročné. Teraz už len rozhodnúť sa pre tú vašu najvhodnejšiu variantu. Ak by vám článok nestačil a stále ste si nevedeli rady, s radosťou vám poradíme na našom tel.č. 0918 145 821. Krásne dni plné čaju!