Prečo piť čaj?
Dôvodov na pitie čaju je nespočetné množstvo. Jedno čínske príslovie vraví, že správny čas na čaj je takmer vždy. Prospieva nám z viacerých dôvodov. Chutí nám, zahreje, spraví radosť, ale aj prospieva nášmu zdraviu.
"Čaj hojí dušu i telo," hovorí ázijská ľudová múdrosť.
Prečo je pravý čaj taký zdravý a mali by sme ho konzumovať pravidelne? Pozrime sa spolu na niekoľko kategórií, kvôli ktorým by sa čaj mal stať nenahraditeľnou súčasťou vášho pitného režimu.
ANTIOXIDANTY, POLYFENOLY
Je dobre známe, že antioxidanty sú veľmi dôležité molekuly, ktoré bránia vplyvu voľných radikálov zapríčiňujúcich najrôznejšie ochorenia. Časť si telo vytvára samo, no je nevyhnutné, aby sme ich príjmali aj zo stravy. Antioxidanty, ako napovedá sám názov, zabraňujú oxidácii, čiže starnutiu. Ľudské telo vytvára tzv. oxidanty, alebo voľné radikály, ktoré sa tiež nachádzajú okolo nás (v znečistenom ovzduší, UV žiarení, v nesprávnej strave). Uvoľnené oxidanty následne narúšajú bunkové membrány, čím postupne v tele vzniká zápal. Oxidanty je možné vylúčiť z tela jedine tak, že ich na seba naviažu antioxidanty. Antioxidanty sú tak silné, že dokonca dokážu opraviť poškodenia DNA.
V čaji je obrovské množstvo antioxidantov zo skupiny polyfenolov, a to sú flavonoidy. Mnohé štúdie porovnávali antioxidačnú schopnosť čajových flavonoidov s ovocím a zeleninou. Jedna z nich ukazuje, že denná konzumácia troch šálok čaju má rovnaké antioxidačné účinky ako denná konzumácia šiestich jabĺk. Iná štúdia ukázala, že jedna alebo dve šálky čaju majú rovnaký účinok ako päť kusov ovocia alebo zeleniny alebo 400 mg vitamínu C. Preukázal sa ich pozitívny vplyv na liečenie a prevenciu alergií, Alzheimerovej choroby, artritídy. Posilňuje zdravie kostí, zabraňuje šíreniu baktérií v ústach, tvorbe zubného povlaku aj kazu. Isté zlúčeniny obsiahnuté v čaji sa dokonca ukázali ako silný bojvník proti rakovine a podpora jej prevencie.
ENERGIA V ČAJI
Pitie čaju zaženie únavu podobne ako káva, pretože aj čaj obsahuje kofeín. Niekedy ho nazývali teín, keď ešte nebolo jasné, že ide o rovnakú molekulu. Hoci je jeho molekulárne zloženie rovnaké, vstrebáva sa iným spôsobom, a preto aj pôsobí inak ako káva. Vstrebáva sa postupne v črevách, zatiaľ čo u kávy je to už v žalúdkových stenách. Káva zvykne nabudiť rýchlo a vo vysokej intenzite, čaj zvykne mať jemnejší nástup a energia vám vydrží dlhšie. Najviac vás povzbudia kvalitné čínske a japonské zelené a čierne vysokohorské čaje z Darjeelingu.
STARNUTIE
Vedci z Japonskej univerzity Tokushima, z Taiwanu a Ameriky viedli štúdiu, v ktorej dokázali, že čaj spomaľuje starnutie buniek. Porovnávali známky starnutia ako sú elasticita kože, vypadávanie chlpov a pod. u myší počas 16 týždňov. Myši, ktoré pili namiesto vody čaj vykazovali menej symptómov starnutia. Ako najúčinnejší sa v tomto procese preukázal práve zelený čaj.
KRVNÝ OBEH, LÁTKOVÁ VÝMENA
Čaj zvyšuje rýchlosť krvného obehu, čím podporuje látkovú výmenu a teda pozitívne vplýva na trávenie. Taktiež zvyšuje priechodnosť a pružnosť ciev, čím znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb. Má močopudné účinky, prečisťujú telo od škodlivín. Skrátka nabudí nielen vás, ale aj celé vaše fyzické telo.
ZUBY
ALERGIE, PROTIVÍROVÉ ÚČINKY
ARTRITÍDA
Vedci univerzity v americkom Clevelande dokázali, že zlúčeniny v čaji dokážu znižovať zápal a pomáhajú liečeniu artritídy. Výsledky potvrdili pokusy na myšiach, v ktorých viac než 50 % myší, ktorým boli podávané čajové polyfenoly, nevykazovali príznaky artritídy narozdiel od 100 % myší zo skupiny, ktorej čaj nepodali. Dokázalo sa aj zlepšenie priebehu už vzniknutej artritídy, a to v roku 2008 v časopise Spotlight on Research.
ALZHEIMER A MOZOG
V spojitosti s Alzheimerom a pitím čaju bolo dokázané výskumným centrom univerzity v Newcastli, že 3-4 šálky čaju denne dokážu zlepšiť pamäť a zabrániť vzniku Alzheimera. Káva sa v tejto súvislosti nepreukázala rovnakými účinkami. Dokonca sa preukázalo, že čaj pôsobí na mozog veľmi podobne ako lieky, ktoré sa na liečbu tejto choroby predpisujú.
Rovnaká univerzita vyšla s výsledkami, že polyfenoly v čaji chránia nervové bunky tak, že na seba viažu nebezpečné látky zodpovedné za vznik Alzheimerovej choroby, peroxid vodíka a beta-amyloid, čím chránia mozgové bunky.
RAKOVINA
Americkí vedci potvrdili, že pitím čaju sa zvyšuje intenzita imunitnej odpovede organizmu. Publikoval to časopis Health & Hygiene v roku 2003, ktorý ďalej popisoval, že antigény obsiahnuté v čaji spôsobili, že imunitná reakcia na nádorové bunky je oveľa silnejšia u ľudí, ktorý čaj pijú pravidelne. Zároveň sa dokázalo aj priaznivé pôsobenie pri rakovine mechúra, prsníka, žalúdka, prostaty, pankreasu a hrubého čreva (štúdie z Číny a Japonska, časopis Web MD, Apríl 2009).
ČAS PRE SEBA
"Cesta do neba vedie okolo čajovej konvice." Ako hovorí toto anglické príslovie, čaj vás môže vyviesť do výšin, a to aj po psychickej stránke. Niektoré zdroje uvádzajú, že môže navodiť eufóriu, pocity šťastia a spokojnosti. V každom prípade je čas strávený pri pití čaju (pokiaľ popritom, samozrejme, neťukáme do telefónu alebo nepracujeme) neoceniteľný pre vás samých. Podnecuje k zamysleniu, pozorovaniu okolia, pokiaľ ho pijete sám, alebo je výborným spoločníkom aj do skupinky priateľov. Určite si spolu s čajom vychutnáte aj čas, ktorý ste pri ňom strávili na oddychovanie.
O účinkoch čaju aj na našom blogu v sérii článkov Prečo piť čaj.