Ako nakupovať
Základom je čerstvosť
Prvý, azda najdôležitejší faktor je čerstvosť čaju, čiže obdobie a rok, v ktorom bol daný čaj zbieraný a následne spracovaný (okrem čaju typu pu-erh, pr ktorom dochádza k postfermentácií a práve zrením sa jeho vlastnosti zlepšujú). Čaj sa zbiera dva až štyrikrát do roka podľa ročných období. Prvé zbery (angl. first flush) zvyknú byť najexkluzívnejšie, najjemnejšie a najvyhľadávanejšie. Čerstvým čajom nazývame čaje tohoročné, t.j. najneskôr z posledného jarného zberu. Ak si čaj kupujeme v decembri, všetky čaje zbierané od jari, t.j. marca toho roku sú čerstvé. Pri nákupe sa teda vždy spýtajte, kedy bol čaj zbieraný, resp. aký je starý. Ak vám na otázku nevedia odpovedať, čerstvý čaj to pravdepodobne nebude.
Celistvosť čajového listu
Čaj sa po spracovaní (zber, zavädnutie, prípadne fermentácia, praženie/naparovanie, rolovanie a sušenie) kvalitatívne triedi podľa celistvosti listu. Najkvalitnejšie sú čaje obsahujúce výlučne celé čajové lístky, t.j. celolistové (najkvalitnejší celolistový čaj je podľa indickej nomenklatúry označený skratkou SFTGFOP - Super Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe), ale to platí pri všetkých čajoch okrem japonských zelených čajov, kde nejde až tak o celistvosť listu (dôležité sú iné faktory). Okrem toho poznáme aj čaje zlomkové, ktoré tiež vedia byť veľmi kvalitné. Nižšia celistvosť listu – drťové a prachové čaje sa používajú do čajových sáčkov (preto sú balené v „sáčkovom filtri“, lebo inak by sme mali v čaji len kopu čajového prachu). Nielenže sú sáčkové čaje menej kvalitné, čajové sáčky obsahujú okrem papiera aj plasty, ktoré si s radosťou lúhujeme v horúcej vode a s chuťou popíjame. Sáčkovým čajom sa preto určite vyhnite.
Arómy, farbivá a prímesy v čajových zmesiach
Okrem samotného čaju (čajovníka) sa vo veľkom predávajú aj všelijaké čajové zmesi obsahujúce sušené plody, bylinky, koreniny, oriešky a pod. Práve tieto zmesi sú však veľmi často doplnené o umelé arómy a farbivá, aby sa zintenzívnila ich chuť a farba a zalahodilo sa tak zmyslom i oku. Ide však o umeliny neprírodného pôvodu, ktorým by sme sa mali vyvarovať. Vždy si poriadne skontrolujte zloženie daného čaju. Poctivý predajca si nedovolí neuviesť takéto zložky do zloženia.
Verte profesionálom vo vašom okolí
Najlepšie je kupovať si čaj od človeka, ktorému môžete dôverovať. Preto sa skúste spýtať sa niekoho skúseného v čajovaní, aby vám odporučil, kde a aký kvalitný čaj kúpiť. Ak nikoho nepoznáte, spýtajte sa v čajovni vo vašom okolí.
Záver? Vyhľadávajte čerstvý, tohtoročný, najlepšie celolistový čaj v poctivých čajovniach, ktoré vás svojou dlhoročnou čajovou tradíciou pravdepodobne nesklamú. Ak chcete čajovú zmes, overte si, že neobsahuje umelé arómy. Nechajte si poradiť, prípadne si vypýtajte vzorky čaju, poriadna čajovňa s tým nebude mať problém. Ideálne je si čaj pred jeho zakúpením nechať urobiť a budete si tak istý, že ste si skutočne vybrali správne. Ak máte možnosť ísť cez Banská Bystricu, rozhodne navštívte Barovňu a využite možnosť degustácie (rezervácia vopred aspoň dva dni na tel. 0918 145 821).